Koncert Pocta židovským autorům – Petra Ernyeiová

Srdečně zveme na koncert Pocta židovským autorům – Petra Ernyeiová v neděli 24. dubna od 17 hod. Koncert je pořádán u příležitosti 80. výročí vypravení dvou kladenských transportů židovských občanů do Terezína.

Sama zpěvačka ke svému projektu napsala:

Do tohoto projektu jsem kromě kytaristy Adama Tvrdého přizvala jedinečného basistu Petra Dvorského, který se aranžersky podílel na několika písních. S velkou slávou jsme v prosinci 2021 vydali CD s názvem TO JSEM JÁ / THIS IS ME. Jako host na CD zahrál běloruská akordeonista Aliaksander Yasinksi. CD je poctou židovkým autorům – jazzovým, hebrejský i sefardským. 

Výběr z repertoáru:

Summertime – G. Gershwin, Papa Can you hear me – z muzikálu Yentl Sunrise, Sunset – z muzikálu Šumař na střeše, Hine ma tov uma naim – židovský chvalozpěv, Scalerica de Oro – sefardská svatební píseň

„Když zavřu oči, vidím malou holčičku, která se prohání mezi jídelními stoly na pražské Židovské obci. Nadšeně pomáhá kudrnaté servírce roznášet obědy. Dostává se jí úsměvů a pohlazení od sedících stařečků. Nad vchodem do jídelny visí fotka Barbry Streisand, která v Praze r. 1983 natáčela film Yentl, ve kterém jsem si jako dítě zahrála v komparsu. Doma voní palačinky od maminky a všude muzikanti a tatínek s banjem a já tančím a zpívám a možná tuším, že zpívat budu už pořád….

Píše se rok 2021 a já přemýšlím o repertoáru, který budu mít na svém CD. Píseň z filmu Yentl bude mým favoritem“ říká Petra. Od malička jsem se pohybovala v pražské židovské komunitě, navštívila Izrael jako turista, ale i jako zpěvačka. Na podzim roku 2019 jsem zazpívala židovské písně na pohřbu paní Doris Grozdanovičové, úžasné a statečné ženy, která přežila holocaust. Tam jsem si uvědomila, že potřebuji předávat zpěvem a textem lidem historii a osudy Židů a protože se věnuji jazzu, vznikl nápad na program „Jazzový koncert židovských skladatelů“. V tomto programu mluvím o osudech hudebních skladatelů a textařů, jaký měli vliv na americkou jazzovou hudbu. Zpívám jejich písně. Už první koncert v synagoze mě přivedl na myšlenku zařadit i písně židovské.

Mé nové CD se jmenuje To jsem já – This Is Me a spolu s kytaristou Adamem Tvrdým a basistou Petrem Dvorským jsme vybrali krásné jazzové, židovské, sefardské i muzikálové písně. Summertime od G. Gershwina či Somewhere Over The Rainbow, kterou kdysi nazpívala mladičká Judy Garland. A samozřejmě již zmiňovaná Barbra Streisand a píseň Papa, Can You Hear Me.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..