Pietní vzpomínka na oběti holocaustu z Kladna a okolí 27. 2. 2022 od 17 hod

Připomeneme si transporty „Y“ a „Z“ vypravené z Kladna ve dnech 22. a 26. února 1942. Přečteme jména všech 1502 osob, které se nedožily konce války.

Program doplní židovskými písněmi zpěváci Husova sboru.

Vzpomínka probíhá spolu s dalšími akcemi v souvislosti s 80. výročím vypravení kladenských transportů do Terezína.

Při této příležitosti ještě připravujeme ve spolupráci se Statutárním městem Kladnem koncert zpěvačky Petry Erneyiové s názvem Židé v jazzu, který se bude konat 24. dubna od 17 hod.

Letos kromě naší církve a Spolku pro zachování odkazu českého odboje budou tyto temné události roku 1942 připomínat další různé akce, které pořádá město Kladno.

V den výročí vypravení prvního transportu, tj. v úterý 22. února od 18 hod., bude pietní akt u pamětní desky na OD Central, dřívějším učitelském ústavu, kde byli občané židovského původu před transporty shromážděni. Po pietním aktu půjde průvod se svíčkami k místu, odkud transporty odjížděly.

Hned následující den se chystá vyprávění s pamětnicí holokaustu, paní RNDr. Míšou Vidlákovou v Městské knihovně, ve čtvrtek pak přednáška PaedDr. Ireny Veverkové spojená se křtem doplněného vydání knihy o kladenských Židech Cesta bez návratu (komunitní centrum Pod třešní), v pátek 25. 2. od 16 hod bude komentovaná prohlídka židovského hřbitova v Kladně, opět s Paedr. Irenou Veverkovou.

Tento akcemi nabitý program zakončíme naším Čtením jmen v neděli 27.2. od 17 hodin.

Nejsme však jediní, kdo si toto kladenské výročí budou připomínat. Vzpomínat budou také v naší spřátelené židovské kongregaci ve Fairfieldu v USA.  Nejen samotný rabín, ale i členové kongregace projevili velký zájem o podílení se na našem čtení jmen. A tak budeme celou naši akci nahrávat, aby se mohli potěšit i současní američtí uživatelé svitku Tóry z Kladna. Radost z toho, že na jejich souvěrce se v Kladně nezapomíná, budou mít určitě. Přijďte i vy.

Podrobný program je na webu Města Kladna

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..