Dětská bohoslužba 18. 6. 2023

První čtení: Gn 11, 18–19  Tato má slova si vložte do srdce a do své duše, přivažte si je jako znamení na ruku a ať jsou jako pásek na čele mezi vašima očima. Budete jim vyučovat své syny a rozmlouvat o nich, ať budeš sedět doma nebo půjdeš cestou, ať budeš uléhat nebo vstávat.

Druhé čtení: Ř 1, 16–17  Nestydím se za evangelium: je to moc Boží ke spasení pro každého, kdo věří, předně pro Žida, ale také pro Řeka. Vždyť se v něm zjevuje Boží spravedlnost, která je přijímána vírou a vede k víře; stojí přece psáno: „Spravedlivý z víry bude živ.“ 

Evangelium: Mt 7, 21.24–27  Ježíš řekl svým učedníkům: „Ne každý, kdo mi říká »Pane, Pane«, vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích.  A tak každý, kdo slyší tato má slova a plní je, bude podoben rozvážnému muži, který postavil svůj dům na skále. Tu spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice a vrhly se na ten dům; ale nespadl, neboť měl základy na skále. Ale každý, kdo slyší tato má slova a neplní je, bude podoben muži bláznivému, který postavil svůj dům na písku. A spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice, a obořily se na ten dům; a padl a jeho pád byl veliký.“

  • Dobrý den, většinou se všichni známe, já se jmenuji Miloš a budu si dneska s vámi povídat o tom, co jste četli z Bible. Dneska začneme naše povídání jako stavitelé, zedníci, budeme mluvit o stavbě domu. Hráli jste si někdy na písku? Stavěli jste hrady, tunely? Mokrý písek, pořádný základ. My si sem písek nenecháme přivézt, ale musíme mít nějakou stavitelskou zkušenost! Budeme stavět z něčeho jiného. Zkusíme jiný stavební materiál. Kostky, věž.
  • Nejdříve malé kostky, na ně větší. Věž stojí, co ji může porazit: vítr, voda, zemětřesení, přívaly. Když je silný základ, pak drží.
  • Jak to ale s tou stavbou myslí Pán Ježíš, přece mluví o stavbě? Říká: „A tak každý, kdo slyší tato má slova a plní je, bude podoben rozvážnému muži, který postavil svůj dům na skále.“ Zdůrazňuje rozvážnost, co to je, když někdo rozvažuje, řekli bychom přemýšlí? Myslí tím Pán Ježíš skutečně stavění domu, příbytku, nebo má na mysli něco jiného? Co myslíte? Náš život, to jak žijeme, čeho si vážíme, co si přejeme, co děláme anebo neměli bychom dělat, dá se o tom rozvažovat, přemýšlet? Pán Ježíš tady před nás staví vzor rozvážného muže. Pamatujete si, proč o něm řekl, že je rozvážný? = Řídí se Božími radami.
  • A čím by se tedy řídil ten nerozvážný? Ten, co staví dům na písku? Pán Ježíš o něm říká: „Ale každý, kdo slyší tato má slova a neplní je, bude podoben muži bláznivému, který postavil svůj dům na písku. A spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice, a obořily se na ten dům; a padl a jeho pád byl veliký.“ Pán Ježíš o takovém muži mluví jako o bláznu. Jak takového blázna poznáme? Na čem by mu mohlo záležet a v pohledu PJ to vypadá jak bláznovství? Peníze, oblečení, nové značkové věci, účes, tetování, chtít být něčím výjimečný, odlišný, myslet jen na vlastní výhody, lenost a zaměření na jídlo, zábava…
  • PŘÍKLADY, JAK O TO PŘIJÍT! TO se snadno ztratí nebo to nemusí být stále v dosahu, něco nás přestane bavit, přesytíme se toho, jak snadno se drahé oblečení může poškodit, účes zmoknout, pěkné věci zničit nebo ztratit…. Čím vším bychom o něco takového mohli přijít a jak snadno. JAKÉ jsou pak ty přívaly, které mohou toho, kdo si na takových věcech zakládá, učinit nešťastným, můžou mu vzít radost i smysl života. To ale Pán Ježíš nechce (sobectví).  Proto hovoří i o tom prvém muži, který postavil dům na skále. Co dělal tento muž?  Četli jsme, že  každý, kdo slyší tato má slova a plní je.  Ano, tento muž poslouchal, co Pán Ježíš říká, a řídil se tím.
  • A víte, co je zajímavé, o něčem podobném jsme již četli v 1. čtení. Tam zaznělo: Tato má slova si vložte do srdce a do své duše. Tedy poslouchejte a řiďte se tím. To ještě mluvil Bůh ústy proroků. A abyste viděli, že tyto rady, co o nich dnes hovoříme, jsou fakt důležité, tak i ve druhém čtení jsme četli něco podobného, a sice: evangelium: je moc Boží ke spasení pro každého, kdo věří. „Spravedlivý z víry bude živ.“ Tedy věří a řídí se slovy, která jsou v Bibli. Zase se zde vlastně hovoří o životě s Boží pomocí.
  • Co to ale pro nás znamená, vyjdeme z kostela na ulici, tam nevidíme Pána Krista na kříži, není tam bratr farář nebo sestra farářka, chodí kolem nás lidé, potkáme se s kamarády, jak tady můžeme dělat to, o čem jsme teď tady v kostele mluvili? Stavět dům na skále, poslouchat Pán Ježíše? Určitě na to přijdete, jak bychom mohli stavět svůj dům na skále? Přece poslouchat Pána Ježíše, který nám říká, že nemáme myslet jen na sebe, ale na druhé, abychom nebyli lakomí, uměli se podělit a hlavně také pomoct – rodičům, kamarádům, sourozencům, starším lidem. A v tom nám má pomoci ten druhý požadavek Pána Ježíše, a sice milovat svého Boha, od kterého toho tolik dostáváme. Ono to není na prvý pohled jednoduché, ale můžeme poprosit o posilu, můžeme se za to pomodlit. A když se takový človíček, jako jste vy, obrátí na Pána Boha s modlitbou a prosbou o posilu, tak určitě mu Pán Bůh pomůže, protože ví, že se tak začíná stavět dům života na skále. A z toho má Pán Bůh velikou radost.

A co kdybychom se za to, abychom se uměli na Pána Boha obrátit s prosbou o posilu a správný život, teď pomodlili.


Miloš Feller 18. červen 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..