Dětská bohoslužba 26. února 2023

Milí bratři, milé sestry, milé děti, mládeži,

dnes si budeme povídat o slovu, řeči a o tom, jak jsou používaná – Bohem i námi.

Začnu tím úplně nejtěžším. Slyšeli jsme v textu z Bible, že na počátku bylo Slovo (s velkým S), to slovo bylo u Boha, bylo součástí Boží podstaty. Tomu ještě neporozumíme, ani my dospělí tomu nerozumíme plně. Ale můžeme si říci, že bylo velmi, velmi důležité a že bylo na počátku, tedy svázáno s Bohem ještě před vznikem naší planety a života na ní.

Text: Jan 1, 1 Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo bylo Bůh.

Slovo je také mocné. Když Bůh tvořil Zemi, tvořil Slovem. I to je velmi těžké si představit.

Text: Genesis 1, 1–3  Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami vznášel se duch Boží. I řekl Bůh: „Buď světlo!“ A bylo světlo.

Slovy se dorozumíváme, něco sdělujeme. Někdy říkáme my něco druhým, jindy zase oni nám. A přitom se může udělat hodně dobrého, ale i hodně zlého. Slovo může pomoci, povzbudit, budovat, pohladit, ale taky ublížit, škodit, ranit, bolet.

Text: Přísloví 12, 18 Někdo tlachá, jako by probodával mečem, kdežto jazyk moudrých hojí.

Aktivita: Dvojice vět, určujeme s dětmi, které hojí, a které bodají.

Pomůžu ti. Jak se ti daří? Rozdělím se s tebou. Mám tě rád. Chtěl bych být tvůj kamarád. Co potřebuješ? Půjčím ti svoji hračku.

 

Nechci si s tebou hrát. Nepomůžu ti. Nepůjčím ti to. To je ale ošklivá hračka!

Mám lepší kolo než ty, heč! Máma to uklidí za mě.

 

Všichni jsme těmi, kteří hovoří k druhým. Dejme si pozor, aby naše slova neubližovala, a představme si, jak bychom se cítili, kdyby stejná slova někdo říkal nám. Protože, jak říká staré přísloví: vyslovené slovo ani párem koní zpátky nevezmeš.

I Bůh k nám hovoří. Jak? Ve svém slovu – v Bibli, prostřednictvím přírody, kterou stvořil, prostřednictvím Ježíše, když byl tady na Zemi, i prostřednictvím svého Ducha, kterého můžeme slyšet i beze slov v tichu při modlitbě i jindy. Ale také k nám mluví prostřednictvím jiných lidí. Pokud mu to dovolíme, použije i naše ústa k pohlazení, povzbuzení a vyhojení našich ran a bolestí.

Amen.


Pavla Vlková 26. února 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..