Dětská bohoslužba spojená s návštěvou Mikuláše – promluva

První čtení: Efezským 5, 2 a žijte v lásce, tak jako Kristus miloval nás a sám sebe dal za nás jako dar a oběť…

Druhé čtení: 2 Korintským 9, 7 Každý ať dá, jak si předsevzal v srdci, ne se zármutkem nebo z donucení; vždyť radostného dárce miluje Bůh.

Evangelium: Matouš 6, 3–4 Raději, když dáváš chudým, ať tvá levice neví, co dělá pravice. Tak tvé dobrodiní zůstane vskrytu a tvůj Otec, který vidí vskrytu, tě odmění.

Milé děti, bratři a sestry,

dnes přijde Mikuláš a my se na něho všichni těšíme. Jednak proto, že tušíme, že přinese dětem dárky, jednak proto, že už máme tu zkušenost, že je hodný. A dnes si řekneme něco o Mikuláši, dárcích a obdarovávání.

Tak nejprve o Mikuláši. Že je hodný, se vědělo už v dávné době (3. stol.), kdy žil tady na zemi. Byl biskupem, to je takový farář, který se stará o sbor lidí v kostele, jako je třeba ten náš. Takový biskup nebo farář ví o každém členu sboru, jaký je, co má rád, čeho se bojí a co potřebuje. Legendy o něm (to jsou taková vyprávění, která mohou být pravdivá, ale také nemusejí) vyprávějí, že pomáhal těm, kteří to potřebovali, právě dary. Že jim dával to, co potřebovali, většinou to bylo jídlo nebo peníze.

Legenda o šlechtici a jeho třech dcerách[

Zchudlá rodina zůstala bez peněz a vypadalo to, že otec skončí ve vězení a dcery budou prodány do otroctví. K tomu však nedošlo díky tomu, že jim Mikuláš dal dar – peníze na zaplacení dluhů. Rodině i dcerám tak zbylo na věno a mohly se vdát. Dnes, na památku, přinese Mikuláš dary i vám.

Mikuláš dával dary tak, jak se píše v Bibli: ať neví levice, co dělá pravice (viz text 3). To znamená, že dával dary tajně, aby to nikdo nevěděl, a sám o tom nemluvil. A víte, jak se přišlo na to, že ty dárky dával on? Když zemřel, dárky se přestaly objevovat.

Budou Vánoce a dárků bude hodně. I vy budete dávat dárky těm, které máte rádi. Četli jsme si, že dárky máme dávat s radostí (viz text 2). Nemusí být drahé a i vy můžete rodičům a prarodičům, sourozencům a kamarádům dát něco, co sami vyrobíte. Když to dáte rádi, bude mít větší cenu než třeba drahý dar.

A Bůh, náš Otec v nebi, nás má rád a také nám dává dary. Jaké? (Život, rodiče, sourozence, přátele, talent, zdraví,…) A víte, co je největším darem od Boha? (viz text 1) To, že poslal svého syna, Pána Ježíše, aby na sebe vzal všechny naše špatnosti, a nám tedy jsou odpuštěny. Daroval nám život v Pánu Ježíši, život, který můžeme žít bez toho, aby nás tížila vina, žít s láskou a radostí. Dneska tomu ještě třeba nerozumíte, je to pro vás takové tajemství, ale pamatujme si to, povídejme si o tom s rodiči, ať se z toho daru můžeme radovat a využít ho pro sebe.


Pavla Vlková 3. prosinec 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..